İstihâre Namazı Nasıl Kılınır Hangi Dualar Okunur Videolu Ve Resimli Anlatımları - FUUB.net
3 sonuçtan 1 ile 3 arası

İstihâre Namazı Nasıl Kılınır Hangi Dualar Okunur Videolu Ve Resimli Anlatımları

 1. #1
  Üyelik tarihi
  28-06-2012
  Yer
  Ordu
  Mesajlar
  1.232
  Beğendikleri
  76
  Beğenileri
  90

  Standart İstihâre Namazı Nasıl Kılınır Hangi Dualar Okunur Videolu Ve Resimli Anlatımları

  stihâre Namazı!(Namazın Resimli Anlatımı Aşağıdadır)

  NOT: İSTİŞARE YAPTIKTAN SONRA İSTİHARE YAPILIR. YANİ ÖNCE BİR BİLENE, BİR BÜYÜĞE DANIŞILIR.

  İstihare “hayırlı olanı istemek” anlamına gelir. İstihare, bir işin hakkında hayırlı olup olmadığını anlamak için abdest alıp iki rekât namaz kıldıktan sonra bu husustaki duayı okuyarak o işle ilgili rüya görmek üzere uykuya yatmaktır.

  Evlenmeden önce, birkaç defa istihare etmeli, Hak teâlâya sığınmalıdır. Nefsin ve kötü kimselerin araya girmemesi için, yalvarmalıdır. Salih, güvenilir kimselerle istişareden sonra, istihare yapmalıdır.

  Bir işe başlayacağınız veya bir şeyden kurtulmak istediğiniz zaman, iki rekât nafile namaz kılıp [aşağıda bildirilen Arapça duayı okuyarak] “Eğer bu işim [Mesela şununla evlenmem veya şu evi almam] dünya ve ahiretim için hayırlı ise, bunu bana mübarek eyle. Eğer hakkımda hayırlı değilse, onu benden uzaklaştır ve hayırlı olanı bana kolaylaştır. Beni kazana rıza gösterenlerden eyle, Ya Erhamerrahimin” demelidir.

  İstihare İle İlgili Bir Kaç Hadis:

  (Mutluluk, istihare namazı kılmakla gerçekleşir.) [Hakim]
  (İstiharede bulunmak ve kadere rıza göstermek kişinin mutlu olacağına, bunun aksi ise, kişinin mutsuz olacağına alamettir.) [Tirmizi]

  “İstihare eden zarara düşmez.” (Buhari)

  “Allah’a istihare, kişinin saadet vesilelerinden biridir.” (Buhari)

  İstihare Duası:


  Kısaca Kılınışı:

  Bu namaz sabah namazının sünneti gibi kılınır. Tek fark; 1 Rekatta zamlı sure olarak Kâfirun Suresi , 2 Rekatta zamlı sure olarak İhlas suresi okunur.
  İlk rekatta Fâtiha ve Kâfirun Suresi okunur.
  İkinci rekatta sadece Fâtiha ve İhlas suresi okunur.
  Oturuşta ise diğer namazlarda olduğu gibi: Ettehiyyâtü , Allâhümme Salli , Allâhümme Barik , Rabbenâ duaları Rabbenââtina ve Rabbenâğfirlî okunur.
  Ardından istihare duası yapılır. Tesbih isteğe bağlı olarak yapılır.
  Namazı kıldıktan sonra dünya kelamı etmemek, sağ tarafa ve kıbleye doğru yatmak, uymaya çalışırken kalpten “Allah Allah” demek iyidir.
  Bu namazı buradan okuyup, tatbik etmek isteyenlerden bir dileğimiz olacak, Yukarıdaki Peygamber efendimizin yukarıdaki duasını kendi sıkıntısına, problemine uyarlayıp kalbinden okuduktan sonra;3 ihlas ve 1 Fatiha’yı da başta Peygamberimize, sevdiklerine ve Zamanın Sahibine hediye eylesin. Onların yüzü suyu hürmetine bu aciz kulunun anlayacağı şekilde her şeyi aşikar göstersin, perdeleri aralasın diye Allah’a dua etsin. Dua esnasında:
  Allah ile konuşur gibi dua etsin,
  Etrafını saran melekleri hissetsin,
  Dua esnasın da gözlerini kapatsın,
  Boynunu büksün,
  Allah’ın aciz bir kulu olduğunu hissetsin.
  Birinci defada sonuç alınamazsa üç kere veya yedi defa tekrarlanabilinir.

  Sammi olarak yapıldığı takdirde, kalbe doğuş olabilir, istihare sonucu bir ferahlık ve rahatlık olursa o işin hayırlı olacağına, sıkıntı ve darlık olursa olumsuz olacağına işaret edilir. Gündüz yapılacağı gibi, iyice konsantre olunabilmesi için geceleyin yatmadan hemen önce yapılması tavsiye edilir. İstihare için uykuya yatma ve rüya bekleme şartı olmadığıda unutulmasın. Allah bunu samimi olarak isteyenlere bir işaret veya ipucu verir.


  Videolu Anlatımı :
  + YouTube Video
  ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.


  Türkçe Okunuşu :

  Okunuşu:

  Allâhümme inniy estehıyrüke biılmike estakdirüke bikudretike ve es’elüke min fadlikel azıym. Feinneke takdirü ve lâ akdirü ve talemü ve lâ a’lemü ve ente allâmül guyûb. Allâhümme in künte ta’lemü enne hâzel emre hayrün liy fîy diynî ve meâşiy ve âkıbeti emriy fakdürhu liy ve yessirhü liy fiyhi. Ve in künte ta’lemü enne hâzel emre şerrün liy fiy diynî ve meâşî ve âkıbeti emriy feasrifhü anniy veasrifnî ahnü vakdür lilhayre haysü kâne sümme ardınî bihi.
  Anlamı:

  - Allah’ım ilminle bana hakkımda hayır olanı bildirmeni niyâz ederim. Gücün yettiği için bana güç vermeni isterim. Hayırlı olan tarafın bana açıklanması için, senin o büyük fazlı kereminden dilerim. Çünkü sen güçlüsün, bense güçsüzüm. Sen bilensin, ben bilemem. Gaybın bütün sırlarını bilen sensin.

  Allâh’ım, eğer.. (işini söylersin).. benim dinim, hayatım, âhiretim için işimin sonucunun hayırlı olduğu bilgin içindeyse, bu işi bana kolaylaştır ve nasib et.Allâh’ım eğer.. (işini söylersin). benim dinim, hayatım, âhiretim için işimin sonucunun hayırsız olduğu bilgin içindeyse, beni o işten soğut ve uzaklaştır ve nasib etme.’

  Bu mübarek günlerde bırakın dünya hürmetini, bu seferde rabbime kulluk edelim, ellerimizi açalım şükür edelim nefes aldığımıza..

  Arkadaşlar normalde resimli anlatımınıda paylaşıyordum fakat ön görülen resim grafik ekleme 15 adet olduğu için malesef ekleyemedim, lütfen reklam olarak algılamayın lütfen www.bilgiagim.com/istihare-namazi-nasil-kilinir-hangi-dualar-okunur-videolu-ve-resimli-anlatimlari.html"]buradan resimli olarak nasıl kılınıcağına dair bilgi edinebilirsiniz.

  Sedat Ucan & Cemal Kuru - Medineye Varamadım

  + YouTube Video
  ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.

 2. #2
  Üyelik tarihi
  12-04-2012
  Yer
  Edremit/Balıkesir/Türkiye
  Mesajlar
  1.678
  Beğendikleri
  0
  Beğenileri
  4
  Ellerine sağlık abim. Çok güzel bir anlatım olmuş.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  28-06-2012
  Yer
  Ordu
  Mesajlar
  1.232
  Beğendikleri
  76
  Beğenileri
  90
  Teşekkür ederim allah razı olsun, umarım birazcık da olsa bilgi sahibi edebilmişimdir.

İstihâre Namazı Nasıl Kılınır Hangi Dualar Okunur Videolu Ve Resimli Anlatımları Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz
 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Fuub.net
Türkiye'nin ilk webmaster forumları arasında yer alan Fuub.net, Webtures bünyesindeki projelerden en önemlileri arasında yer almaktadir. Güçlü bir ekip ve ciddi yatırımlarla yoluna büyüyerek devam etmektedir. Kaliteli ve nitelikli yönetim kadrosu ile arkasında duran Webtures gücü diğer forumların aksine bireysel değil Kurumsal Tek Forum algısını oluşturmuş, yapmış olduğu yarışma ve kampanyalarla bunu olabildiğince pekiştirmiştir. Misyon ve Vizyonunun en önemli temeli "Güven" olan Webtures bunu sektörde bulunduğu tüm süre zarfında defalarca kanıtlayarak, en çok tercih edilen firma olmasını sağlamıştır.
Takip
Webtures