Aramax.com.tr Tarayıcı Laneti Virüsü - FUUB.net
Sayfa 1/2 12 SonSon
11 sonuçtan 1 ile 10 arası

Aramax.com.tr Tarayıcı Laneti Virüsü

Yer
    İstanbul
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    1

Standart Aramax.com.tr Tarayıcı Laneti Virüsü

Öncelik olarak bu aralar sık yaşanmaya başlayan ve bu virüs sayesinde kafanızı yiyebileceğiniz hatta tüm bilgisayarınızda bulunan içeriğinizin yedeğinizi alamadan format atmak zorunda kalabileceğiniz bir tür exe virüsünden bahsetmek istiyorum.Bu exenin nasıl bir exe olduğunu bilmeyen veya yaşamayan anlayamaz.Benimde yaklaşık olarak 1 hafta önce başıma geldi ve gerçekten exeyi kaldırmak için çok çabaladığımı belirtmek isterim.Başına gelmiş olan arkadaşlarımız olabilir veya aynı sorunu yaşayabilecek arkadaşlarımız olabilir o yüzden kesin çözüm için lütfen konuyu iyi okuyarak adımları gerçekleştirin.

Bu virüs ne yapıyor ?

Exe olarak bilgisayarınıza bulaşan bu virüs ilk olarak Chrome tabanlı bilgisayarınızda bulunan tüm tarayıcılarınıza etki ediyor.Tarayıcınızı açtığınız zaman ilk olarak anasayfanız google.com ise aramax.com.tr şeklinde anasayfa olarak default geliyor.Yazılım içerisine çok kolay entegre olabilen bu virüs gerçekten başbelası.Bunu ayarlardan değiştirseniz bile aramax.com.tr sitesinin anasayfası sürekli olarak geliyor.

Bunların yanı sıra regedite girerek değiştirmeyi düşünen arkadaşlarımız ise oradan düzeleceğini sanıyorlarsa yanılıyorlar.Regedit ayarlarından düzeltmeye çalışsanız bile değerleri aramax.com.tr olarak default belirlenmiş durumdadır.Yani regedit ayarlarından düzeltmeyi düşünmeyi unutun.

Bu Virüsü Nasıl Temizleyebiliriz ?

Öncelik olarak yapmanız gereken en temiz şey CTRL + ALT + DEL kombinasyonuna basarak görev yöneticisini başlatın.İşlemler kısmına gelerek çalışan programlarınızı listeleyin.Şimdi burada dikkat etmeniz gereken 2 nokta var.Toplamda çalışan exe sayısı 2′dir.Bu exelerin adı http_browsersytem adlı exelerdir.

İlk olarak http_browsersystem adlı exeye sağ tıklayın dosya konumunu aç deyin ve System32 içinde bir dosya seçili olacak,bu dosyamız bir kenarda dursun ikinci adıma geçelim.Bu exeleri ikinci olarak görev yöneticinizdeyken seçin ve sağ tıklayarak işlem ağacını sonlardır demeniz gerekiyor.2 exeye de aynı işlemi uygulayın.

İşlem ağacını da sonlandırdıktan sonra tüm tarayıcılarımıza bulaşan bu exe virüsünde son adımlarımızı gerçekleştirelim.Tarayıcılarımızın simgelerine teker teker sağ tıklayarak tarayıcımızın hedef kısmında yer alan bir uzantı göreceksiniz.Bu uzantının en sonunda aramax.com.tr sitesinin uzantısı yer alacak.Bu uzantıyı http kısımınıda dahil ederek silin ve uygula deyin.Tüm tarayıcılarınızda aynı işlemi gerçekleştirin.

Bu işlemleri de tamamladıktan sonra açmış olduğumuz System 32 klasörüne tekrar geri dönüyoruz.Exeye sağ tıklayarak dosya konumunu aç demiştik.Burada seçili olan exeyi Sil diyerek silmemiz gerekiyor.Fakat şöyle bir yanlışa düşebilirsiniz; eğer exeler açıkken siz silme işlemini yapmaya kalkarsanız “Program açık olduğundan System 32 silmeye izin vermiyor” gibi bir ibare ile karşılaşabilirsiniz.Bu ibare ile karşılaşmamak için exeleri görev yöneticisinden durdurduğunuza emin olun.

Önemli Not

Eğer bu exe siz veya tanıdığınız birisine bulaşacak olursa regedit,güvenli mod veya forma ile uğraşmanıza gerek yoktur.Tüm yolları denemenize rağmen bu virüsü silemeyebilirsiniz.Yukarıda anlatmış olduğumuz yol kesin olarak denenmiş ve gerçekleştirilmiş bir çözüm yoludur.Gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz.Buradan çıkartacağımız sonuç ise böyle sitelerin ziyaretçi çekmek amacı ile insanları nasıl aşağılarcasına kullandıklarının en iyi kanıtıdır.

Kaynak:www.pchocasi.com/aramax-arama-motoru-virusu/"]http://www.pchocasi.com/aramax-arama-motoru-virusu/[/URL]

Yer
    İstanbul Heralde :D
    Beğendikleri
    70
    Beğenileri
    145
    aramax olmasa bile anasayfada.com ve babylonlar da var
    aaa

Yer
    Mersin
    Beğendikleri
    35
    Beğenileri
    23
    V9 portalı gibi. Bu sorun daha çok indirilen programlardan bulaşıyor.

Yer
    İstanbul
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    1
    Alıntı BlackFeel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    V9 portalı gibi. Bu sorun daha çok indirilen programlardan bulaşıyor.
    Tabiki bilinmeden indirilen bir exe'den bulaşıyor.Çözene kadar kafayı sıyırıyordum çünkü regeditten denemediğimiz kalmadı refresh koduda var içinde sildikte tekrar geliyor

Yer
    İstanbul
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    1
    Alıntı GencFoby Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aramax olmasa bile anasayfada.com ve babylonlar da var
    Seni temin ederim hiçbiri aramax kadar zor değil.Aramax'ın exeyi kaldırmak için saatlerce uğraşabiliyorsun.

Yer
    Mersin
    Beğendikleri
    35
    Beğenileri
    23
    Alıntı VNOkyanus Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tabiki bilinmeden indirilen bir exe'den bulaşıyor.Çözene kadar kafayı sıyırıyordum çünkü regeditten denemediğimiz kalmadı refresh koduda var içinde sildikte tekrar geliyor
    Mesela v9 başımdan geçen bir bulaşıcı virüstü. Format atma noktasına tam gelmişken çözümünü buldum hallettim. Artık program indirirken karşıma çıkan tüm bilgileri okuyorum. Bu bana ders olmuştu.

Yer
    İstanbul
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    1
    Mesela v9 başımdan geçen bir bulaşıcı virüstü. Format atma noktasına tam gelmişken çözümünü buldum hallettim. Artık program indirirken karşıma çıkan tüm bilgileri okuyorum. Bu bana ders olmuştu.
    Banada İdm'den bulaştı.İdm'nin tüm ayarları açıktı web sayfalarına girince html dosyalarını bile indirsinmi diye soruyordu karambole geldi

Yer
    Mersin
    Beğendikleri
    35
    Beğenileri
    23
    Alıntı VNOkyanus Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Banada İdm'den bulaştı.İdm'nin tüm ayarları açıktı web sayfalarına girince html dosyalarını bile indirsinmi diye soruyordu karambole geldi
    Binevi ders oldu bu bana
    E "sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer" diye boşuna dememişler

Yer
    İstanbul
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    1
    Binevi ders oldu bu bana
    E "sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer" diye boşuna dememişler
    Aynen öyle bir bakıma olgunlaşıyor insan bu konularda

Yer
    Bursa
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    selamun aleykum yöntem güzel fakat ben bu tür arama moturu kaldırma işlemini kayıt defteri üzerinden hallediyorum.En temizi budur

Sayfa 1/2 12 SonSon

Aramax.com.tr Tarayıcı Laneti Virüsü Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Aramax.com.tr Tarayıcı Laneti Virüsü Bu Konudaki Etiketler